Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

TRZCIEL /LS/ - Cmentarz żydowski (Świdwowiec)

woj. lubuskie, 64-361Trzciel, ul. Świdwowiec


Pierwsza wzmianka na temat cmentarza pochodzi z 1745 roku. Do dziś (stan na 25.09.2021) zachowało się ok. 160 nagrobków (całych macew, nagrobków z głazów narzutowych, pozostałości obmurowanych mogił oraz luźno porozrzucanych fragmentów macew). Najstarszy zachowany nagrobek należy do Zelmana, syna Meira, który zmarł w 1745 roku.

Wśród nagrobków znajdują się nagrobki pierwszych rabinów Trzciela: rabina, przełożonego sądu rabinackiego i rektora jesziwy Szlomo, syna Zeewa (zm. 12 marca 1789) i rabina Zewa Wolfa, syna Cwiego (zm. 4 kwietnia 1802). Inskrypcja na nagrobku rabina Zewa Wolfa, syna Wolfa, została napisana w języku aramejskim.

Pomniki można podzielić na dwie grupy. Starsze, zlokalizowane na szczycie wzgórza, wykonane z kamieni polnych i głazów narzutowych, posiadające tylko inskrypcje hebrajskie, datowane są głównie na drugą połowę XVIII wieku. Nowsze, wykonane z piaskowca, zlokalizowane bliżej drogi, po wschodniej stronie wzgórza. Te macewy pochodzą głównie z lat 1880–1922; posiadają epitafia w języku hebrajskim i niemieckim, często każda wersja językowa po jednej stronie. Oszczędna symbolika w tej grupie macew ma charakter uniwersalny i sugeruje, że Żydzi tu pochowani byli zwolennikami nurtu reformowanego w judaizmie. Dominuje symbol lilii, a oprócz tego ozdoby roślinne, motyle i oko opatrzności. Zdarzają się także nagrobki z symbolami kohenów i lewitów. Charakterystyczny jest brak stojących macew wykonanych z twardych kamieni, to znaczy marmurów i granitów. Po części zostały one zrabowane po II wojnie światowej, a ok. 30–40 częściowo połamanych płyt leży u podnóża zachodniego stoku wzgórza przygotowanych do wywiezienia.

-----
źródło: https://sztetl.org.pl/
info: 2023.07.23

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz