Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

PRZYSZOWICE /SL/ - Kościół Rzymskokatolicki św. Jana Nepomucena

woj. śląskie, 44-178 Przyszowice, ul. Powstańców Śląskich


Pierwszy kościół został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. W tym to bowiem czasie nastąpiła lokacja Przyszowic na prawie niemieckim (magdeburskim). Najstarsza pisana wzmianka o Przyszowicach znajduje się w księdze uposażenia biskupstwa wrocławskiego - "Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis", która pochodzi z ostatniego dziesięciolecia XIII wieku i stanowi dowód na istnienie kościoła w Przyszowicach.

O pierwszym kościele brak jest jakichkolwiek informacji. Kościół ten musiał jednak ulec zniszczeniu, bądź spaleniu, gdyż jak podają dokumenty w jego miejsce wybudowano drugi kościół. Jego fundatorami była prawdopodobnie rodzina Przyszowskich, której z końcem XV wieku zostaje nadana wieś i od której przyjmują oni nazwisko. Jan i Wacław Przyszowscy w 1580 roku fundują dla kościoła kielich mszalny zachowany do dzisiaj. W 1512 roku zostaje odlany dzwon o imieniu „Urban”. 60 lat później dla parafii odlano dzwon o imieniu Grzegorz. W czasie wojen 1626-1639 dzwony zostają ukryte. Odnajdują się dopiero w okresie posługi ks. Grzegorz Pendzicha w 1676 roku.

Po drugiej świątyni zachowała się aż do czasu rozbiórki drewnianego kościoła p.w. św. Mikołaja w roku 1937 część murów od strony kaplicy pogrzebowej i zakrystia o sklepieniu romańskim. Kościół ten cały murowany, zbudowany z cegieł, szeroki na 14 i długi na 30 łokci z 6 oknami i 2 drzwiami posiadał bogato rzeźbione i szczerym złotem ozłocone ołtarze oraz obrazy znanych mistrzów. W głównym ołtarzu był obraz św. Mikołaja cudami słynący.

Jakie były dzieje tego drugiego kościoła, do kiedy istniał i w jakim czasie został zniszczony, nie wiadomo. Mógł zostać spalony w czasie wojen, które często nawiedzały Górny Śląsk. Faktem jest, że w roku 1764 został wybudowany następny - trzeci drewniany kościół parafialny również p.w. św. Mikołaja, który przetrwał w Przyszowicach do 1937 roku. Został on przeniesiony do Borowej Wsi, gdzie służy lokalnej ludności po dzisiejszy dzień.

Ostatni, istniejący do tej pory kościół p. w. św. Jana Nepomucena został zaprojektowany przez architekta Jana Affę. Poświęcenia kamienia węgielnego, które odbyło się 4 maja 1937 roku dokonał ks. infułat Wilhelm Kasperlik. Budowę kościoła rozpoczęto 11 maja 1937 roku, zaś w niedzielę dnia 9 października 1938 roku nastąpiła uroczystość konsekracji przez ks. biskupa Stanisław Adamskiego. Nowa świątynia powstała dzięki staraniom i zabiegom zasłużonego proboszcza ks. Franciszka Pogrzeby.

-----
żródło: http://parafia-przyszowice.pl/
info: 2023.01.03

▲ top


powiązane wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz