woj. opolskie, Błotnica Strzelecka, ul. Dworcowa
W połowie XIX wieku Błotnicy Strzeleckiej wybudowano klasycystyczny pałac z elementami eklektycznymi. Wzorowany był on na sąsiadujących wówczas z Błotnicą posiadłościach. Pałac otoczony był parkiem, w którym wyróżniały się elementy małej architektury takie jak fontanna, sztuczna wyspa i rodzinny grobowiec Posadowskych. Do pałacu przylegał folwark, lecz po nim pozostały mocno posunięte ruiny.
W latach 50. XX wieku gminę Orzegów wciągnięto w struktury miasta Rudy Śląskiej, a dawny ratusz zmienił swoją funkcję - mieścił się tu szpital chorób płuc. W XXI wieku budynek popadł w ruinę. W drugiej dekadzie XXI wieku z inicjatywy mieszkańców Orzegowa, władz Rudy Śląskiej oraz innych podmiotów społecznych budynek postanowiono odrestaurować. Obecnie w budynku mieści się Wyższej Szkole Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej.
W trakcie III Powstania Śląskiego w Pałacu mieściła się siedziba główna sztabu powstańczego kierującego wojskami powstańczymi w bitwie na Górze Świętej Anny. Wydarzenia z III powstania śląskiego upamiętnia tablica pamiątkowa umieszczona na jednej z pałacowych ścian.
II wojna światowa obeszła się z pałacem łaskawie i dopiero w styczniu 1945 r. został on zdewastowany i rozszabrowany. Polscy żołnierze, którzy tam później stacjonowali odnaleźli zamurowaną w ścianie korespondencję grafa Hansa Posadowsy’ego dotyczą zaopatrzenia powstańców śląskich w żywność.
Po wojnie w Pałacu funkcjonowały różne placówki oświatowe. Obecnie Pałac nie jest udostępniony dla zwiedzających, można jedynie poruszać się po pałacowym parku.
-----
źródło: internet
info: 2020.11.22
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz