Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

CHORZÓW /SL/ - Muzeum Hutnictwa

woj. śląskie, 41-500 Chorzów, ul. Metalowców


Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to jeden z najnowszych obiektów nie tylko na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, ale i na turystycznej mapie aglomeracji śląskiej. Swoją działalność rozpoczęło w listopadzie 2021 roku. Jest to pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty „Kościuszko”/”Królewskiej” oraz „Batory”/”Bismarck” historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. Dotychczas żaden obiekt nie eksponował w takim zakresie historii jednej z najważniejszych branż przemysłowych kształtujących oblicze Górnego Śląska.

Zdjęcia z nadzoru inwestycji – krótko przed otwarciem

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zlokalizowane jest w zrewitalizowanym budynku historycznej siłowni z 1895 roku na terenie byłej Huty „Królewskiej”/„Kościuszko” w ścisłym centrum Chorzowa. W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. zlokalizowanej na terenie byłej Huty „Kościuszko” działa dziś nowoczesne muzeum pielęgnujące tradycje hutnicze, prowadzące działalność edukacyjną i kulturalną. Pierwotnie znajdowała się tu elektrownia Huty „Królewskiej”, która w latach 1898-1911 zapewniała zasilanie miastu Królewska Huta.

Na wystawie stałej prezentowane są zarówno wielkie hutnicze maszyny, jak i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie, jak i swoim codziennym życiu.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to nie tylko miejsce interdyscyplinarnych spotkań twórczych i naukowych, lecz również przestrzeń integracji dla mieszkańców Chorzowa i całej aglomeracji śląskiej. To obiekt, w którym poza popularyzacją nauki, organizowanych jest szereg stałych i czasowych wystaw tematycznych oraz wydarzeń skierowanych do zróżnicowanej grupy wiekowej, takich jak, między innymi: „INDUSTRIADA”, „Noc Muzeów” czy „FLORIAN FEST”.

-----
źródło: https://www.zabytkitechniki.pl/
info: 2021.10.04

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz