woj. śląskie, 42-506 Będzin, ul. A. Mickiewicza
Na samym końcu ulicy Adama Mickiewicza w Grodźcu znajduje się Pałac Ciechanowskich. Klasycystyczny budynek w Grodźcu powstał w latach 30. lub 40. XIX wieku. Zaprojektował go znany architekt włoskiego pochodzenia Franciszek Maria Lanci, autor przebudowy licznych zamków i pałaców. Budynek wzniesiono w stylu neorenesansowym, jako tzw. willę w stylu włoskim.
Pałac był siedzibą m.in. rodziny Ciechanowskich - przemysłowców i społeczników. Ostatnią przedstawicielką rodu, która zamieszkiwała pałac, była Maria Ciechanowska (z domu Garbińska), żona Stanisława Ciechanowskiego. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w budynku funkcjonowała m.in. szkoła rolnicza. Następnie mieszkali tu pracownicy Państwowego Gospodarstwa Rolnego.
I chociaż zwykło się mówić o obiekcie, jako o Pałacu Ciechanowskich, istnieją dokumenty potwierdzające hipotezę, iż obiekt był wybudowany na zlecenie rodu Bontanich, ówczesnych właścicieli dóbr grodzieckich. Dopiero, najprawdopodobniej, Jak Jakub Ciechanowski, nabywając grodziecki majątek, stał się także posiadaczem już istniejącego tam pałacu, który z czasem stał się siedzibą rodu.
Pałac Ciechanowskich to budynek murowany z cegły, otynkowany, podpiwniczony, o nieregularnej bryle, wzniesiony na planie zbliżonym do litery „L”, dwukondygnacyjny, nakryty niskimi dachami czterospadowymi. Fasada (elewacja północna) jest czteroosiowa, z asymetrycznie umieszczonym głównym wejściem prowadzącym do hallu i klatki schodowej.
Otaczający park zaprojektowany w stylu angielskim należy do jednych z najlepiej zachowanych drzewostanów na terenie Będzina. Wykorzystuje naturalne walory terenu. Można tu spotkać 20 drzew uznanych za pomniki przyrody, głównie jesiony, graby, buki, klony oraz robinia akacjowa, wiąz górski, jawor, żywotnik zachodni i trzydziestometrowy dąb szypułkowy.
Obecnie w dawnej rezydencji Ciechanowskich znajduje się Dom Pomocy Społecznej.
-----
źródło: internet
info: 2023.11.05
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz