Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

RUDA ŚLĄSKA /SL/ - Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty

woj. śląskie, 41-709 Ruda Śląska, ul. Piotra Niedurnego


Budynek wzniesiony w 1888 r. w stylu eklektycznym jako Hüttengasthaus, czyli oberżę hutniczą z inicjatywy dyrektora huty „Pokój” (niem. Friedenshütte) Eduarda Meiera.

Data budowy niestety nie jest potwierdzona dokumentami, w różnych źródłach można znaleźć dwie daty powstania budynku, rok 1888 i 1912. Jednak rok 1888 pojawia się w literaturze zdecydowanie częściej, a fakty również przemawiają za tym właśnie rokiem.

Budynek wzniesiono jako twór eklektyczny, murowany, ceglany, nietynkowany, o bogatym wystroju fasady i elewacji bocznych skrzydła frontowego wykonanego ze sztucznego kamienia i tynku (obramienia otworów okiennych i drzwiowych, gzymsy i ozdoby lukarn). Na rzucie litery T, 2- kondygnacyjny, wysoko podpiwniczony.

Obecnie bardzo trudno opowiedzieć na temat działalności prowadzonej w hutniczej oberży w okresie jej powstania i czasu międzywojennego. Niewiele zostało dokumentów opisujących wydarzenia sprzed 1945 roku. Wiadomo, że działała w niej restauracja (prowadzona przed 1910 rokiem przez pana Pistulkę), były przynajmniej dwie sale i kilka pokoi gościnnych. Wiadomo również, że w salach oberży odbywały się przedstawienia i koncerty, do których przygrywała, powstała w 1988 roku orkiestra hutnicza . W oberży odbywały się również spotkania mieszkańców w trakcie których podejmowano decyzje ważne dla lokalnej społeczności. Jednym z takich spotkań było zgromadzenie ludności w sprawie budowy nowego kościoła, czemu daje świadectwo odezwa w sprawie budowy nowego kościoła na Friedenshucie podpisana przez księdza dziekana Emila Korusa.

Hüttengasthaus działał pod swą niemiecką nazwą do roku 1922, kiedy to po plebiscycie Nowy Bytom stał się integralną częścią państwa polskiego. Wtedy to zmieniono niemiecką nazwę budynku na Kasyno Hutnicze a część gościnną przemianowano na oberżę „Pod Białym Orłem”, którą prowadził pan Józef Machulec. Jednak poza zmianą nazewnictwa, charakter działalności nie zmienił się ani o jotę. Nadal dominowała działalność gastronomiczna, wynajmowano kilka pokoi gościnnych i dodatkowo organizowano koncerty oraz przedstawienia teatralne.

-----
źródło: http://www.mckrudasl.pl/
info: 2022.02.06

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz