Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

RUDA ŚLĄSKA /SL/ - Fundamenty Kościoła Rzymskokatolickiego św. Józefa

woj. śląskie, 41-709 Ruda Śląska, ul. Chorzowska 43


W 1856 roku ks. Józef Szafranek wystosował memoriał do Kurii Wrocławskiej, w którym poruszył sprawę budowy kościoła i stacji duszpasterskiej. Projekt spotkał się z aprobatą ks. bpa wrocławskiego Henryka Foestera i w roku 1869 utworzył on stację duszpasterską na osiedlu Zgoda dla Bytomskiego Czarnego Lasu.

Ksiądz Szafranek zrzekł się swych praw proboszczowskim na rzecz kuratora, którym został ks. Emil Korus.

Dokumenty ustanawiające ową filię związały jej nazwę z nazwą osiedla Zgoda. Filię tą erygowano w 1883 roku jako samodzielną parafię i przyłączono do niej resztę Bytomskiego Czarnego Lasu. Wspólnotę tą automatycznie wyłączono z parafii Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu.

Kościół parafialny pw. św. Józefa wybudowano jednak nie na Zgodzie lecz na oddalonym od Zgody osiedlu kopalni „Otylia”, będącym centrum trzech pól górniczych. W maju 1884 roku odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła św. Józefa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że specjalną pieśń na tę cześć ułożył ks. Norbert Bonczyk, ówczesny proboszcz macierzystej parafii NMP w Bytomiu.

Czarnoleśny ludku drogi
Szczęście dziś cię spotkało
Świata Pan stał się ubogi
Aby się okazało,
Że dla kościołów wśród twych mozołów
Nie skąpisz szczodrości,
On cię u Siebie w prześlicznym niebie
W nagrodę wiecznie ugości.

W październiku 1885 roku nastąpiło poświęcenie tego nowego kościoła parafialnego pw. św. Józefa w osadzie kopalni „Otylia”. Obierając patrona kościoła św. Józefa nawiązano do dawnego wprowadzonego przez ks. Józefa Szafranka zwyczaju nabożeństw odprawianych w magazynie stolarni huty „Friedens-Eisenhutte”, którego patronem był wspomniany św. Józef. Na skutek zaistniałych szkód górniczych kościół rozebrano w 1931 roku. Gruz pochodzący z rozbiórki kościoła wysypano na drogę prowadzącą na Rozamundę. Niektóre fragmenty fundamentów kościoła: budynek probostwa oraz zabudowania gospodarcze pozostały do dnia dzisiejszego.

-----
źródło: opracował: ks. dr Jan Górecki proboszcz Parafii św. Pawła w Nowym Bytomiu.
info: 2022.02.06

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz