woj. małopolskie, Gmina Klucze, 32-310 Chechło
Pustynia zajmuje obszar około 33 km2 (z czego ok. 35% lotnego piasku) leżący na granicy Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Graniczy bezpośrednio z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Rozciąga się od Dąbrowy Górniczej–Błędowa na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Granicą północną pustyni jest wieś Chechło, a na południu graniczy z dużym obszarem leśnym. Długość pustyni wynosi około 10 km, a szerokość do 4 km. Przez pustynię przepływa Biała Przemsza dzieląca pustynię na dwie części zwane w uproszczeniu mniejszą i większą.
Pustynia podzielona jest zarośniętym pasem ciągnącym się wzdłuż koryta Białej Przemszy na dwie części: północną - mniejszą i południową - większą. Średnia głębokość piasków wynosi 17÷20 m. Piasek tworzą drobne ziarna kwarcowe z licznymi okruchami innych minerałów. Najczęściej są one oszlifowane do połysku. Do atrakcji należą fulguryty, czyli minerały powstałe wskutek stopienia piasku przez pioruny uderzające w ziemię.
Do niedawna na tym terenie można było obserwować zjawiska charakterystyczne dla naturalnych pustyń, jak fatamorgany czy burze piaskowe, oraz wydmy. Obecny pejzaż pustyni staje się coraz mniej pustynny. Wokół rośnie las sosnowy, a zarośnięte dawne wydmy przypominają łąkę. Dodatkowo na obecny wygląd wpłynęło posadzenie w zachodniej części pustyni młodników sosnowych i brzozowych. Jedynie koło Klucz we wschodniej części pustyni oraz na północy, w okolicy wzgórza Dąbrówka k. Chechła znajdują się większe łachy piasku.
Trasa żółtego szlaku o długości 26 km wiedzie m.in. przez tereny Pustyni Błędowskiej, łącząc Błędów z Ryczowem. Szlak bierze swój początek w Błędowie. Stamtąd przez Lasy Błędowskie kieruje się na wschód, równolegle do doliny Białej Przemszy i wkracza na teren Pustyni Błędowskiej.
-----
źródło: internet
info: 2023.10.08
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz