Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

TARNOWICE STARE /SL/ - Kościół Rzymskokatolicki św. Marcina z XVIII wieku

woj. śląskie, 42-612 Tarnowice Stare, ul. Niedziałkowskiego


Kościół św. Marcina w Tarnowicach Starych znajduje się w samym centrum dawnej wsi, nieopodal gródka będącego siedzibą jej właścicieli. Zbudowany został najprawdopodobniej pod koniec XIV lub na początku XV wieku. Jego ufundowanie przypisuje się rycerzowi Samborowi, wzmiankowanemu w źródłach między 1369 a 1415 rokiem. Natomiast w kruchcie kościelnej wieży znajduje się epigraf z informacją, że została wzniesiona w 1400 roku, a następnie wyremontowana w 1728 roku. Świątynia pierwotnie stanowiła filię kościoła w Reptach. Taki stan rzeczy trwał do 15 kwietnia 1415 roku, kiedy to biskup krakowski, Wojciech Jastrzębiec, erygował parafię tarnowicką.

W 1707 roku kościół został przebudowany z inicjatywy ówczesnych właścicieli Tarnowic, rodzeństwa Ohm-Januszewskich: Wacława i Felicji Anny Hunter de Grandon (nazwisko po mężu). Pracami kierował tarnogórski murarz Mikołaj Kołodziej. Do prezbiterium dobudowano wówczas absydę, wnętrze nakryto nowym ceglanym sklepieniem kolebkowym z lunetami oraz rozbudowano zakrystię. Od strony północnej do nawy dobudowano barokową kaplicę św. Wacława (pierwotnie św. Anny), w podziemiach której przygotowano kryptę grobową dla Hunter de Grandonów i Ohm-Januszewskich herbu Bełty. Zmieniono również nieco kształt dachu oraz wykonano cenne polichromie. W podniebieniu łuku tęczowego do dziś widnieje napis fundacyjny w formie chronostychu z herbami głównej fundatorki. Rok później kościół został ponownie konsekrowany przez biskupa Michała Szembeka.

We wrześniu 1728 roku miał miejsce wspomniany remont wieży, podczas którego zmieniono hełm. Dwadzieścia jeden lat później od południa dobudowano, z fundacji Szymona Brzózki, kaplicę św. Jana Nepomucena i wykonano remont chóru. W 1800 roku ponownie wyremontowano wieżę, a także sygnaturkę. Dwadzieścia lat później emporę nad zakrystią zamurowano, a w 1886 roku wykonano wejście do zakrystii od zewnątrz.

-----
źródło: internet
info: 2023.09.17

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz