Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE /SL/ - Tablice pamięci na budynku dyrekcji Huty "Jedność"

woj. śląskie, 41-103 Siemianowice Śląskie, ul. Dworcowa


O istnieniu podobozu KL Auschwitz informują tablica umieszczona na elewacji budynku dyrekcji nieistniejącej już Huty "Jedność". Tablice umieszczone są na elewacji od ulicy Dworcowej.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstał obóz "Laurah%FCtte", ale stało się to między marcem, a kwietniem 1944 roku. Nie ma wielu dokumentów z podobozu Konzentrationlager Auschwitz, ale z 8 kwietnia 1944 roku pochodzi rozkaz przeniesienia do siemianowickiego obozu kucharza, Karla Schmieda. W obozie przebywało około 900 więźniów pochodzenia żydowskiego różnych krajów Europy, głównie z Belgii, Holandii i Francji. Było także kilkunastu Polaków i Niemców. W podobozie "Laura%FCtte" produkowano lufy dział artylerii nadbrzeżnej i okrętów. Rolę strażników w obozie pełnili nie SS-mani z garnizonu oświęcimskiego, a żołnierze Kriegsmarine z nadbrzeżnej jednostki artylerii przeciwlotniczej. Dowództwo stanowiło pięciu lub sześciu SS-manów. Latem 1944 roku z obozu uciekł żołnierz AK Jan Purgal. Zeskoczył z dachu i pobiegł do parku, przez wodę, żeby zmylić psy. Swój pasiak pobrudził smarem i torami dostał się do Katowic, skąd został przerzucony do swojego rodzinnego miasta, czyli Dąbrowy Górniczej.

Obóz "Laurah%FCtte" został zamknięty 23 stycznia 1945 roku, kiedy to wywieziono z Siemianowic Śl. resztę więźniów. Ostatni obozowy raport pochodzi z 17 stycznia 1945 roku. W obozowym apelu uczestniczyło wówczas 937 więźniów. Wszyscy zostali wywiezieni do Mathausen, W czasie transportu, z powodu mrozu, zmarło 130 osób.

-----
źródło: https://siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl/
info: 2023.09.20

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz