Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

PSZCZEW /LS/ - Kościół ewangelicki (obelisk)

woj. lubuskie, 66-330 Pszczew, ul. St. Batorego


Po drugim rozbiorze Polski majątki i wsie Pszczewa, należące do biskupów poznańskich zostały przejęte przez państwo pruskie. W okolice zaczęli napływać niemieccy osadnicy. Byli to właściciele ziemscy, urzędnicy, rolnicy, przybywający tu całymi rodzinami. Jednym z nich był Rudolf Hiller Gaetringen, który nabył pszczewski majątek ziemski wraz z pałacem biskupów poznańskich.

Ewangeliccy osadnicy nie mieli w Pszczewie swojej świątyni. Początkowo nabożeństwa odbywały się w pałacu biskupim, w dawnej kaplicy katolickiej. Kościół został zbudowany dopiero w 1865 roku, tuż przy pałacu na gruntach przekazanych przez Rudolfa Gaetringena, który był współfundatorem budowy. Była to neogotycka budowla. Wysokość wieży sięgała ponad 40 m. Nawa główna miała 16 m szerokości i 42 m długości. Do kościoła uczęszczała część mieszkańców ówczesnego miasta Pszczew i okolicznych wsi np. Zielomyśla, Silnej, Borowego Młyna, Świechocina. Kościół, po prawie 100 latach w 1964 r. rozebrano. Podczas rozbiórki. pod ołtarzem odkryto spisany w języku polskim akt założycielski, w którym wymieniono właściciela ziemskiego Gładysza z Borowego Młyna oraz 27 rolników z Zielomyśla.

Relikty cmentarza ewangelików wraz z kamieniem upamiętniającym znajdują się przy drodze z Pszczewa do Silnej, a kościół można oglądać tylko na nielicznych, starych fotografiach. W regionalnym muzeum „Dom Szewca” wystawiona jest makieta kościoła.

-----
źródło: tablica informacyjna przy obelisku
info: 2023.06.10

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz