woj. śląskie, Kalety, 50°31′39″N 18°52′06″E
"Cis Donnersmarcka" jest najsławniejszym drzewem województwa śląskiego. Ma pojedynczy, prosty pień i regularną, dobrze rozwiniętą koronę. Drzewo mimo sędziwego wieku jest w dość dobrej kondycji zdrowotnej. Obecnie jego obwód wynosi ok. 214 cm przy wysokości 16 m.
Cis Donnersmarcka znany był już niemieckim botanikom na przełomie XIX i XX wieku, lecz do końca minionego stulecia pozostawał drzewem nieznanym. Wyrósł ok. 500 lat temu pośród rozległej i przepastnej Puszczy Śląskiej. Przez kolejne stulecia ulegała ona intensywnej eksploatacji i przekształceniu, zmniejszyła się jej powierzchnia, podzielono ją na małe kompleksy leśne, wycięto wartościowe drzewostany.
Cis Donnersmarcka jednak przetrwał ten okres i dotrwał do XXI wieku, nawet pomimo, że drzewo to rosło w niewielkiej odległości od GOP (m.in. Zakładu Papierniczego w Kaletach, Huty Cynku w Miasteczku Śląskim, Czarnej Huty w Tarnowskich Górach). Zaakcentować tu trzeba jednak postawę właściciela lasów świerklanieckich. Książę Donnersmarck nakazał podjęcie działań ochronnych względem leciwego cisa prawdopodobnie na wniosek książęcych leśników. Aby powstrzymać niebezpieczeństwo przechylenia się drzewa, założono na powierzchni ziemi w odległości około 1,5 m od pnia - łukowato wygiętą szynę. Miała ona przytrzymywać bryłę korzeniową cisa w miejscu wyraźnego wybrzuszenia podłoża, spowodowanego podrywaniem się ku górze korzeniami. Ponadto na drzewie umocowano linę, zakotwiczoną drugim końcem w ziemi, która miała uchronić cis przed wywrotem. Do dziś pod cisem można oglądać tę szynę, a w jego koronie wprawne oko może dojrzeć fragment liny, który pozostał po zerwaniu. Obecnie, cis już bez tych zabezpieczeń rośnie nadal, ciesząc oko turystów i leśników.
-----
źródło: tablica informacyjne przy drzewie
info: 2023.05.28
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz