Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

ZAWOJA /MP/ - Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej

woj. małopolskie, 34-222 Zawoja, Osada Mosorny Groń


Tutejszy gospodarz Wojciech Trybała (ur. 09.08.1858r. - zm. 17.09.1925r.) powodowany nadzwyczajną gorliwością w kulcie Najświętszej Panienki i chcąc ułatwić oddawanie Jej czci przez osiedlonych w okolicy mieszkańców, własną pracą, pomysłowością, znajomością sztuki ciesielskiej, stolarskiej i rzeźbiarskiej, wybudował w latach 1905-1908 niniejszą kaplicę, z drewna modrzewiowego. Na ozdobnej fasadzie znajdują się trzy wnęki z polichromowanymi rzeźbami, dziełami nieznanego artysty ludowego z 1773 r. Przedstawiają Pietę (nad wejściem), niezidentyfikowanego świętego (po lewej) i Św. Piotra (po prawej). Wewnątrz mieści się również drewniany, neogotycki ołtarzyk z obrazem Matki Bożej Anielskiej oraz figury Św. Antoniego. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W 1907 r. za staraniem ówczesnego proboszcza Zawoi Ks. Bronisława Niklewicza, uzyskano zgodę Arcybiskupa Krakowskiego Ks. Puzyny na poświęcenie dzwonu znajdującego się w kaplicy, któremu nadano imię Benedykt. Uzyskano również zgodę, aby głosem swoim wzywał okoliczną ludność na ,,Anioł Pański". Dzwon uruchomiano ręcznie każdego dnia przez ówczesnego opiekuna Kaplicy Michała Gancarczyka, a obecnie odbywa się to mechanicznie dzięki sponsorowaniu mechanizmu przez Pana Leszka Mazura.

W 1970 r. tutejszy gospodarz Tadeusz Gancarczyk (członek rodziny Wojciecha Trybały) własną pracą i kosztem wybudował obecną wieżyczkę dzwonnicy, w miejsce poprzedniej, mającej kształt baniasty - zmurszała groziła zawaleniem. Ostatni duży remont Kaplicy przeprowadzono w 1991 r. Cała kaplica z zewnątrz została obita deskami modrzewiowymi, wtedy też były zrobione nowe schody. Remont ten był przeprowadzony z pomocą okolicznych mieszkańców. W czasie remontu Pan Zygmunt Budzowski, Adam Trzebuniak oraz Franciszek Trybała przekazali zewnętrzne figury do konserwacji w Suchej Beskidzkiej. Wtedy też odkryto ich datowanie (1773r.). Po zabiegach konserwatorskich zostały zamontowane za szkłem, aby nie ulegały zniszczeniom przez panujące niekorzystne warunki atmosferyczne. W 1992 r. dach Kaplicy przeciekał, gdyż pokryty był drewnianym gontem. Opiekun Kaplicy Pan Adam Trzebuniak sfinansował materiały (blachę oraz rynny), które samodzielnie zamontował.

Napis nazwy kaplicy nad drzwiami został wykonany w 2020 r. przez Ewę Bielecką (mamę Aleksandry Trzebuniak).

Jesienią 1977 r. uroczystą Mszę Świętą odprawił w tejże Kaplicy Kardynał Karol Wojtyła, na rok przed swoim pontyfikatem na Papieża. Urzeczony pięknym położeniem Kaplicy i widokiem okolicy powiedział parafianom „Jak Wy tu pięknie mieszkacie”.

-----
źródło: informacja zamieszczona na kaplicy
info: 2023.05.05

▲ top


│►│  powiązane wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz