Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

STRYSZAWA /MP/ - Kościół Rzymskokatolicki św. Anny

woj. małopolskie, 34-232 Stryszawa, ul. Stryszawa


Neogotycki kościół z końca XIX w pod wezwaniem Św. Anny to jeden z najważniejszych zabytków Stryszawy - wsi położonej w województwie małopolskim, w zachodniej części powiatu suskiego, w gminie Stryszawa.

Pierwsze wzmianki o potrzebie budowy kościoła w Stryszawie pojawiają się po roku 1772 roku. Cesarz austriacki Józef II miał w tym interes, aby w każdej większej miejscowości powstały parafie mające służyć wychowywaniu obywateli w posłuszeństwie i uległości zaborcy. Te dążenia nie miały nic wspólnego z aktywnością Kościoła i jego Hierarchii.

Pod koniec XIX wieku zorganizowała się w Stryszawie pod przewodnictwem Michała Trzop z Roztok grupa inicjatywna zamierzając zakończyć bierne oczekiwanie na budowę kościoła. Owocem podjętych działań oraz współpracy z Proboszczem suskim oraz Władysławem Branickim, właścicielem dóbr suskich, postanowiono najpierw wybudować kaplicę cmentarną dla odprawiania ceremonii pogrzebowych a potem dopiero dopracować plany i zgromadzić niezbędne środki do budowy okazałej świątyni, która spełniałaby potrzeby całej wioski. Ostatecznie przystąpiono do budowy wiosną 1892 roku od razu kościoła, który miał spełniać wszystkie funkcje w parafii. Wielką pomoc w trudzie budowy okazała hrabina Anna Branicka, córka Władysława Branickiego. Jako wyraz wdzięczności imię jej patronki wybrano na Patronkę świątyni i parafii.

Budowę w stanie surowym zakończono w 1894 roku. Tego samego roku Michał Trzop udał się do Szczyrzyca i tam w opactwie cysterskim zakupił organy Tomasza Falla. Przez dwa lata posługę duszpasterską pełnili księża dojeżdżający z Suchej. W tym czasie kościół staraniem tegoż Michała Trzopa systematycznie był doposażony w niezbędne sprzęty, naczynia liturgiczne, księgi, ornaty, chorągwie, sztandary. W tym też czasie w kościele pojawiły się trzy neogotyckie ołtarze wykonane przez rzeźbiarza Jarząbka z Kęt. Pojawiła się ambona i chór z organami. 28 sierpnia 1897 roku biskup Jan Puzyna przy okazji podróży do Krzeszowa, aby wizytować tamtejszą parafię, został zatrzymany przez uroczystą delegację składającą się z większości parafian na terenie Dolnej Stryszawy i przedłożono prośbę o ustanowienie niezależnej parafii w Stryszawie i posłanie oddzielnego duszpasterza. Jeszcze tego samego roku na Boże Narodzenie pojawił się ks. Franciszek Liptak rodem z Białki Tatrzańskiej, mianowany przez Biskupa pierwszym proboszczem Stryszawy.

W dniach 3÷5 września 1897 roku biskup krakowski Jan Puzyna dokonał konsekracji świątyni.

-----
źródło: http://stryszawa-swanna.pl
info: 2023.05.04

▲ top


│►│  powiązane wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz