woj. opolskie, 47-330 Żyrowa, ul. Ogrodowa
Pierwsze wzmianki o kościele w Żyrowie pochodzą z początków XIV wieku i mówią o jednej z kilkudziesięciu (68) murowanych świątyń, biskupstwa wrocławskiego. Murowany kościół wznieśli cystersi mający swój zakon w Jemielnicy. Z tego okresu kościół wzmiankowany jest również w bulli papieskiej Bonifacego VIII.
W XVII wieku kościoły przejmowane po protestantach nie mogły posiadać statutu kościołów parafialnych, to te kościół w Żyrowie został filialnym parafii w Jesionowej
Tak opisywał kościół wizytator biskupstwa wrocławskiego w drugiej połowie XVII wieku: Kościół filialny w Żyrowej zbudowany z kamienia pod wezwaniem św. Mikołaja pod pieczą Najjaśniejszego Pana Hrabiego Georga Adama de Gaschin, konsekrowany, wewnątrz pięknie ozdobiony i wybielony, jasny, obficie oświetlony, zdolny pomieścić wielu ludzi, do którego jest jedno wejście. Zakrystia także murowana i dobrze zabezpieczona. Dzwonnica podobnie z kamieni zbudowana, mająca kopułę pokrytą blachą, w której dwa dzwony. Cmentarz otoczony murem z palonej cegły.
W swojej historii kościół w Żyrowie wielokrotnie był remontowany, przebudowywany i rozbudowywany. Jego wczesnogotycki kształt pozostał w postaci stropów, sklepień i wyposażenia wnętrz.
-----
źródło: internet
info: 2021.05.29
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz