Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

NAKŁO ŚLĄSKIE /SL/ - Kościół Rzymskokatolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa

woj. śląskie, 42-620 Nakło Śląskie, ul. Główna


Pierwotnie wieś należała do parafii w Żyglinie. 18 sierpnia 1892 wmurowano kamień węgielny pod budowę obecnego kościoła. Proboszczem w Żyglinie był wówczas ksiądz Karol Klose. 90 procent funduszy na budowę świątyni przekazał niemiecki katolicki potentat przemysłowy, hrabia Łazarz IV Henckel von Donnersmarck. Budowę fizycznie i datkami wspierali parafianie. Konsekracji kościoła dokonał nieprzychylny Polakom kardynał Jerzy Kopp 24 października 1894. Obiekt zaprojektowano na pomieszczenie około 1500 osób. Pierwszym proboszczem został Rudolf Anderko, a następnym Paweł Marx, popularyzator trzeźwości. Od 1920 do 1945 proboszczem był Ernest Kudelko, który napisał dwutomową historię kościoła i parafii - cenny dokument z historii tej części Śląska. Po II wojnie światowej kościół był dwukrotnie malowany, założono ogrzewanie, nagłośnienie, a także zmieniono całkowicie wystrój prezbiterium.

Projektantem kościoła był Hugo Heer z Wiednia, pochodzący z Bytomia. Świątynia zbudowana z cegły jest neoromańska, trójnawowa, orientowana, z elementami sztuki bizantyńskiej. Posiada plan centralny: w kwadrat wpisano ośmiokąt, który został zwieńczony ośmiokątną kopułą. Od zachodu dwie niezbyt wysokie wieże postawiono po obu stronach głównego wejścia do obiektu. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie.

Po północnej stronie kościoła stoi ceglane, neoromańskie mauzoleum Donnersmarcków zbudowane w 1889 na planie krzyża greckiego. Złożono w nim m.in. szczątki fundatora, Łazarza Henckla von Donnersmarcka i jego małżonki, Marii. W mauzoleum umieszczone są również epitafia członków rodziny von Donnersmarck, zmarłych po 1945 poza Polską.

-----
źródło: internet
info: 2020.11.29

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz