woj. śląskie, 41-909 Bytom, ul. Cyryla i Metodego
Pierwszymi misjonarzami, którzy działali na terenie Łagiewnik byli św. Cyryl i Metody. Do dzisiaj na pamiątkę ich pobytu tutaj stoi krzyż w najwyższym punkcie Łagiewnik. Ich imionami została także nazwana główna ulica.
Na początku Łagiewniki należały do parafii św. Małgorzaty w Bytomiu, później do parafii NMP również w tym mieście. W końcu w 1859 roku ks. Józef Szafranek rozpoczął zbieranie datków na budowę kościoła. W 1879 roku w budynku szkolnym urządzono tymczasową kaplicę. Budowę Łagiewnickiego kościoła rozpoczął ks. Norbert Bończyk, on to zainicjował powstanie tzw. funduszu budowy kościoła. Dwa są filary powstania nowej parafii: wiara i ofiara ludności. Rozmodlony lud Boży, nie szczędził ofiar w pieniądzu i pracy swych rąk. W lutym 1891 roku, Rada Gminna w Łagiewnikach zakupiła posiadłości gospodarzy: Jagły, Mosza, Zwierza i Królikowskiego za 27.000 marek. Zaczęto zwozić kamienie, drewno, cegły i piasek. Jednak ciągłe przetargi z władzami utrudniały rozpoczęcie robót budowlanych. Podczas nich zachorował ks. Norbert Bończyk a 18 lutego 1893 roku zmarł na zawał serca.
Budowę kościoła przejął dziekan Teodor Myśliwiec. Dzięki jego staraniu parafia Łagiewniki otrzymała w końcu zgodę na rozpoczęcie budowy kościoła, tak od rządu pruskiego, jak i wikariatu generalnego we Wrocławiu. 1 października 1894 roku wymierzono fundamenty pod budowę i rozpoczęto ich wykopy. 12 grudnia 1894 roku bp Georg Kopp, swoim dekretem założył parafię łagiewnicką, którą wyłączył z dotychczasowej parafii mariackiej. Wyznaczono granicę, założono księgi metrykalne a także ustanowiono odpowiedniego duszpasterza. Parafia została w dekanacie bytomskim, a do niej przyporządkowano również katolików ze Zgorzelca, Kopaniny, Huty ,,Hubertus’’, Kopalni ,,Florentyny’’ i ,,Redensblick’’. Do Zarządu Kościelnego należało wówczas 40 parafian. 12 maja 1895 roku wmurowano kamień węgielny. 6 lipca 1896 roku poświęcono Krzyż na wieży kościelnej. Na początku jesieni tegoż roku, kościół stał już pod dachem. Prace trwały bez przerwy, w każdy dzień do późnego wieczora. Nadzorowali nimi: Klahr - budowniczy z Bytomia, Schweitzer - mistrz ciesielski z Bytomia, Brauer - dacharz z Nysy, Schmidt- mistrz ślusarski z Bytomia, Kasza- malarz z Mikołowa, Buhl- stolarz-artysta z Wrocławia, którego dziełem jest ołtarz główny, ambona i konfesjonał, zwyczajne zaś roboty stolarskie wykonał stolarz Stanek z Górnych Łagiewnik. Projekt nowego kościoła opracował budowniczy Jakisch z Bytomia. Całą budową kierował ks. Myśliwiec. Pierwsze trzy dzwony poświęcił wikary powiatowy ks. Rother również w tym roku. Jednakże zostały one zabrane i przetopione podczas I wojny światowej, później zawieszono kolejne trzy dzwony, lecz II wojna światowa je pochłonęła. Trzecie trzy dzwony nazwane: Jan Nepomucen, Zygmunt i Norbert poświęcono 21 grudnia 1947 roku i przetrwały do teraz. W czwartą niedzielę adwentu 20 grudnia 1896 roku kościół został poświęcony, drzwi świątyni zostały otwarte przez ks. Myśliwca. Zaś 12 maja 1902 roku kościół został konsekrowany przez biskupa wrocławskiego kardynała Georga Koppa.
W ołtarzu znajdują się relikwie świętych męczennic Eutropii i Amancji, umieszczone w nim w 1943 roku.
-----
źródło: internet
info: 2022.01.27
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz