woj. opolskie, 47-154 Góra Świętej Anny
Zespół klasztorny franciszkanów składa się z kościoła-sanktuarium, do którego z trzech stron prowadzą strome schody, budynku klasztoru, arkadowego dziedzińca zwanego Placem Rajskim oraz kaplic kalwaryjskich, malowniczo położonych na południowym i wschodnim stoku góry.
Przy klasztorze znajduje się blisko dwuhektarowy ogród i cmentarz założony w XVIII wieku na terenie dawnego sadu. Gotycko-barokowy kościół wzniesiony został z kamienia łamanego. Jest to jednonawowa budowla z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium, pod którym umieszczono kryptę grobową. Nawa przykryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami.
W ołtarzu głównym znajduje się cudami słynąca drewniana figura św. Anny Samotrzeć z końca XV wieku, zawierająca relikwie świętej. Pozostałe elementy wystroju i wyposażenia pochodzą z końca XIX i początku XX wieku.
Przed fasadą, jako punkt centralny Placu Rajskiego, ustawiona jest kamienna grupa Ukrzyżowania. Przylegający do kościoła od strony południowej klasztor tworzy wraz z nim czworobok z krużgankowym wirydarzem pośrodku. Skrzydło zachodnie przedłużone zostało ok. 1905 roku, elewacje przekształcone w XIX i XX wieku. Na pierwszym piętrze klasztoru funkcjonuje muzeum ze zbiorami sakralnymi oraz związanymi z historią franciszkanów na Śląsku.
-----
źródło: internet
info: 2020.11.22
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz