Spis obiektów wg miejscowości:


 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

PSZÓW /SL/ – Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

woj. śląskie, 44-370 Pszów, ul. Bohaterów Westerplatte


Barokowa bazylika pochodzi z XVIII wieku. W jej głównym ołtarzu w połowie XVIII wieku ustawiono łaskami słynący cudowny obraz Matki Bożej Pszowskiej, zwany również obrazem Pani Uśmiechniętej. Jest to słynąca z cudownych uzdrowień olejna kopia obrazu MB Częstochowskiej.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu pszowskiego należącego do archidiecezji częstochowskiej.

Barokowa świątynia jest nie tylko jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych powiatu wodzisławskiego, ale również znanym Sanktuarium Maryjnym, odwiedzanym corocznie przez rzesze pielgrzymów. Od 1997 r., na mocy dekretu papieskim świątynia posiada godność Bazyliki Mniejszej.

Pierwszy, drewniany kościół w Pszowie, istniał już prawdopodobnie w średniowieczu. Nosił wezwanie św. Krzyża i został rozebrany w 1811 roku. Drugi kościół, już murowany, został zbudowany najprawdopodobniej w XIII wieku i przetrwał do połowy XVIII wieku. Obecna świątynia została wzniesiona wg projektu Fryderyka Gansa z Karniowa w latach 1743–1747, ale jej konsekracja pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny miała miejsce dopiero w 1862 r. Konieczność budowy nowego, większego kościoła była wynikiem rozwijającego się kultu wokół cudownego obrazu Pani Uśmiechniętej, do którego licznie pielgrzymowali wierni z bliższej i dalszej okolicy. Kościół został rozbudowany o dwie wieże w latach 1847–1850. W 1997 roku świątynia została podniesiona do rangi Bazyliki Mniejszej.

-----
źródło: peuk.fiiz.pl
info: 2022.06.12

▲ top


│►│  powiązane wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz