woj. lubuskie, 66-306 Kursko, gmina Międzyrzecz
Historia wsi sięga XIII wieku. Miejscowość składa się z dwóch części, północnej, o średniowiecznej metryce, wzmiankowanej już w 1260 roku, oraz południowej, tzw. Nowego Kurska o formie wielodrożnicy, powstałej w XX wieku, gdy ówczesna właścicielka wsi, Ottonia Kalckreuth, sprzedała w 1923 roku część gruntów berlińskiej komisji kolonizacyjnej.
We wsi istniał folwark, który pod koniec XVIII wieku przekształcono na rezydencję szlachecką. Wówczas to wybudowano pałac, który po wielu remontach i przebudowach istnieje do dnia dzisiejszego.
W latach 30. XX wieku na terenie Nowego Kurska wzniesiono kościół ewangelicki, który po zakończeniu II wojny światowej przejęli katolicy. Obecnie jest to kościół filialny św. Antoniego Padewskiego.
W 1966 roku mieszkańcy upamiętnili 706 rocznicę swojej osady stawiając obok niewielkiego wzgórza w centralnej części wsi kamień z tablicą pamiątkową. Na zboczu wzgórza wkopana jest tablic z do końca nieczytelnym tekstem, widać że jest ona wiekowa.
Brak jest informacji o tym niewielkim pagórku, który może pełnić funkcję kurhanu lub być miejscem w którym w średniowieczu stał jakiś ważny obiekt.
-----
źródło: internet
info: 2022.08.12
│►│ powiązane wyzwania:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz